Якщо ви стали жертвою крадіжки (у вас поцупили велосипед, мобільний телефон чи годинник тощо), і крадія спіймали, слід розуміти, що його буде не обов’язково притягнуто саме до кримінальної відповідальності за скоєне.

Справа в тому, що норми про відповідальність за крадіжку є як в Кримінальному кодексі України (ст. 185), так і в Кодексі України про адміністративні правопорушення (ст. 51).

Так, до адміністративної відповідальності за крадіжку згідно ст. 51 КУПАП може бути притягнуто особу, якщо вона здійснила дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати. При цьому викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Як передбачає пункту 5 Підрозділу 1 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України якщо норми інших законів містять посилання на н.м.д.г., то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.

За правилами підп. 169.1.1. п. 169.1. ст. 169 Податкового кодексу України податкова соціальна пільга складає 50 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, — для будь-якого платника податку.

За ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатної особи станом на 1 січня звітного податкового року складатиме 1762 гривень. Тому, податкова соціальна пільга у 2018 році складав (1762 грн. ×0,5) = 881 гривень.

За ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» прожитковий мінімум для працездатної особи станом на 1 січня звітного податкового року складає 1921 гривню. Тому, податкова соціальна пільга у 2019 році складає (1921 грн. ×0,5) = 960 гривень 50 копійок.

З огляду на вищевказане для притягнення особи до кримінальної відповідальності за здійснену нею крадіжку потрібно, щоб вартість такого (викраденого) майна становила більше як 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян:

  • у 2018 р. — це сума, більша за 176 грн. 20 коп.
  • у 2019 р. – це сума, більша за 192 грн. 10 коп.

Таким чином, якщо у 2019 р. у вас поцуплять мобільний телефон або іншу річ, вартістю до 192 грн. 10 коп. чи 192 грн. 10 коп., то за такі дії винна особа може бути притягнута не до кримінальної, а до адміністративної відповідальності (за дрібну крадіжку згідно ст. 51 КУПАП).

Водночас, якщо у вас викрадуть годинник, телефон або інше майно ціною 192 грн. 11 коп. і більше, то і притягнути у випадку виявлення таку особу можуть вже до кримінальної відповідальності (за крадіжку згідно ст. 185 КК України).

Різниця між кримінальною відповідальністю та адміністративною в суворості покарання, а також особливостях розслідування. Зупинюся лише на покаранні. Так, за викрадення крему для бриття вартістю 159 грн. до особи може бути застосовано покарання у вигляді штрафу в розмірі від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, застосовано виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від п’яти до десяти діб (ч. 1 ст. 51 КУПАП). Водночас, за викрадення бритви для гоління ціною 192 грн. 11 коп. до особи може бути застосовано покарання у вигляді штрафу розміром від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, громадських робіт на строк від вісімдесяти до двохсот сорока годин, або виправних робіт на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років (ч. 1 ст. 185 КК України).

Поруч із вищевказаним, варто не забувати і те, за окремі «крадіжки» кримінальна відповідальність передбачається іншими нормами Кримінального кодексу України, відмінними від ст. 185. Наприклад: 1) незаконне заволодіння транспортним засобом — див. ст. 289 КК України; 2) викрадення вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин, вибухових пристроїв — див. ст. 262 КК України; 3) незаконне заволодіння тілом (останками, прахом) померлого, урною з прахом померлого, предметами, що знаходяться на (в) могилі, в іншому місці поховання, на тілі (останках, прахові) померлого — див. ст. 297 КК України. Крім того, законодавство передбачає випадки можливого звільнення особи від притягнення до відповідальності або від відбування покарання.

Тому, для ефективного захисту своїх прав у кожній конкретній ситуації рекомендую не полінуватися і скористатися послугами адвоката. Бо в межах однієї чи кількох публікацій всі можливі випадки з життя неможливо детально описати. А ця стаття покликана лише зорієнтувати читачів у різноманітті можливих ситуацій і особливостях кваліфікації дій крадіїв в окремих з них.

Автор допису: Микола Глотов

Advertisements