Якщо вас побила невідома або ж відома вам людина чи кілька осіб, і ви прагнете домогтися її (їх) покарання згідно закону, то варто діяти у такий спосіб:

Крок 1. Звернутися за медичною допомогою.

Чим раніше ви звернетеся по допомогу до лікарів, тим більше шансів, що крім безпосереднього надання вам медичної допомоги, медпрацівники детально зможуть описати травми, синці та інші ушкодження, які ви отримали унаслідок побиття. Оскільки згідно спільного наказу МВС і МОЗ України №612/679 від 06.07.2016 р. всі факти звернення та доставлення до закладів охорони здоров’я осіб у зв’язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру записуються в журналі обліку фактів звернення та доставлення до закладу охорони здоров’я осіб у зв’язку із заподіянням їм тілесних ушкоджень кримінального характеру та інформування про такі випадки органів та підрозділів поліції. Крім того, результати огляду фіксуються в медичній карті, форма якої затверджена наказом МОЗ №110 від 14.02.2012 р., а факти госпіталізації та відмов у госпіталізації – в Журналі обліку прийому хворих у стаціонар та відмов у госпіталізації (форма №001/о).

Крок 2. Повідомити про факт побиття поліцію.

Після отримання від вас повідомлення про побиття працівники поліції мають розпочати досудове розслідування. Його результатами має стати виявлення і в подальшому покарання винуватця (-ців), який (-кі) завдав (-ли) вам тілесних ушкоджень. Поліцейські повинні вас направити на судмедекспертизу, щоб було встановлено характер завданих ушкоджень. Від цього залежить як будуть кваліфіковані дії винуватця, а отже яке в подальшому покарання йому загрожує. Обов’язок слідчого направити побиту особу на судмедекспертизу прямо прописаний в п. 2 ч. 2 ст. 242 Кримінального процесуального кодексу України. Тяжкість тілесних ушкоджень визначається згідно з Правилами судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затвердженими наказом МОЗ України №6 від 17.01.1995 р. Якщо під час побиття пошкоджено ваші особисті речі (мобільний телефон, окуляри, одяг тощо), то про це теж потрібно вказати в заяві до поліції, а за можливості і зробити їх фотознімки.

Крок 3. Звернутися по допомогу до адвоката.

Адвокат в подібній ситуації може вами залучатися для виконання однієї з кількох ролей:

1) контроль належного виконання слідчим, який розслідує ваше побиття, належного виконання своїх обов’язків (адвокат може компетентно відстежувати чи слідчий проводить розслідування, чи він зволікає з проведенням певних дій, що в подальшому може негативно вплинути на кінцевий результат; при потребі дії, рішення і бездіяльність слідчого адвокат може оскаржувати);

2) ведення самостійного пошуку доказів і / або винуватця побиття (адвокат може сам опитувати свідків побиття і фіксувати їх свідчення);

3) ведення переговорів із винуватцем з приводу відшкодування вам завданої матеріальної і моральної шкоди (при потребі, якщо добровільно винуватець не бажає відшкодовувати завдану побиттям шкоду, адвокат може допомогти стягнути завдану шкоду з винуватця в судовому порядку).

УВАГА! Чим раніше після побиття ви звернетеся за порадами до адвоката, тим більше шансів швидко домогтися виявлення і покарання винуватця, а також відшкодування завданої вам шкоди (наприклад, понесених витрат на лікування, на ремонт чи придбання нового взамін порваного одягу, грошової компенсації завданих моральних страждань тощо).

Знайти адвокати у своєму місті, до якого можете звернутися по допомогу, ви можете з допомогою Єдиного реєстру адвокатів України або звернутися по допомогу до будь-кого з адвокатів, які приймають участь в супроводі цього Порталу.

 

Автор допису: Микола Глотов

Advertisements