Безумовно одним із найбільш цинічних та жорстоких по відношенню до людини злочинів залишається зґвалтування. Відповідальність за статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи передбачає ст. 152 Кримінального кодексу України.

Які ж мають бути першочергові дії того, хто став жертвою згвалтування?

По-перше, потрібно негайно після того як подібне трапилося, звернутися із заявою про злочин (факт зґвалтування) в поліцію. При цьому вимагати, щоб вас направили до фахівця, який вас огляне та відбере зразки на експертизу. Адже, факт статевих зносин з конкретною особою ще потрібно підтвердити, щоб винуватця покарали.

По-друге, необхідно також звернутися до лікарів за медичною допомогою. При цьому лікарям також треба повідомити про факт зґвалтування, щоб відомості про це були зафіксовані в їх документації.

Що робити в першу чергу: звертатися до поліції чи лікарів – вирішувати жертві та тим, хто їй надає допомогу.

По-третє, звернутися по поради до адвоката. З цим також не варто зволікати. так як потерпілому без вчасної допомоги адвоката не завжди може вдатися лише з допомогою правоохоронців домогтися покарати кривдника.

Проте, важливо пам’ятати, чого взагалі не варто робити:

  • не можна прати одяг, який був на постраждалій чи в місці, де трапилося зґвалтування (прати постіль тощо);
  • не можна митися (приймати ванну, душ тощо) до проходження медичного огляду потерпілою і відбірання зразків залишених ґвалтівником слідів (сперми, слини, крові, поту тощо).

Якщо у вас виникли інші питання – для більш детальних роз’яснень зверніться по допомогу до адвоката. Кожен повинен займатися своєю справою і ніхто краще аніж професіонал, який може об’єктивно і тверезо оцінити конкретну життєву ситуацію з правової точки зору, не зможе захистити ваші інтереси тоді, коли ви перебуватимете під впливом стресу і емоцій.

 

Для довідки:

  1. В Єдиному державному реєстрі судових рішень при використанні параметів пошуку за ключовим словом “зґвалтування” і категорією справи “кримінальна” автору станом на 12.07.2017 року вдалося знайти 1185 вироків вітчизняних судів. Ще 337 вироків вдалося знайти, коли в слові “зґвалтування” літеру “ґ” замінено на літеру “г”.
  2. Крім відповідальності за “зґвалтування” діючий Rримінальний кодекс передбачає можливість покарання винних за вчиненні інших кримінальних правопорушень, які посягають на статеву свободу особи. Загалом всі такі злочини згруповані в розділі IV Кримінального кодексу України.
  3. На практиці згвалтування може бути поєднане з іншими діями, які можуть бути кваліфіковані як злочин також і за іншими статтями Кримінального кодексу України (наприклад, пограбування).

Автор допису: Микола Глотов

 

Advertisements